Ανασκόπηση της 3ης ημέρας των Reebok CrossFit Games 2014

0
799

push-pull-games

Η 3η ημέρα των Αγώνων ήταν και η συναρπαστικότερη. Με 4 Event να πραγματοποιούνται και τη κατάταξη στη βαθμολογία να αλλάζει συνεχώς. Η ημέρα ξεκίνησε με το Event Muscle Up Biathlon, ακολούθησε το Sprint Carry και έκλεισε με τα Event Clean Speed Ladder και Push Pull.

Στη κατηγορία Individual Men στο Event Muscle Up Biathlon τηνπρωτιά κατέκτησε έναςRookie, ο Cody Anderson οοποίος ολοκλήρωσε το Event σε χρόνο 10:43.46 πραγματοποιώντας όλα τα σετ τωνMuscle Ups Unbroken!!! Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ben Smithπου ολοκλήρωσε σε χρόνο 11:15.24 και τρίτος ο Chris Spealler σε χρόνο 11:17.42. Στις πέντε πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι Will Moorad και Noah Ohlsen. Ο πρωταθλητής Rich Froning έπεσε από τους κρίκους στη τελευταία επανάληψη του 3ου σετ των Muscle Up με αποτέλεσμα να πάρει ποινή 200μ τρέξιμο και να τερματίσει τελικά στη 13η θέση. Ο Scott Panchik και ο Mat Fraser βρέθηκαν στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα ενώ ο Josh Bridges κατετάγη 10ος .

mu-biathlon

Στη κατηγορία Individual Womenη Tiffany Hendrickson ήταν η νικήτρια του Event με χρόνο 15:08.27. Στη δεύτερη θέση η Camille LeBlanc Bazinet με χρόνο 16:09.26 και στη τρίτη η Mandi Janowitzμε χρόνο 16:42.72. Την πρώτη 5αδα συμπλήρωσαν η Sheila Barden 4η  και Danae Brown 5η . Η Kara Webb δυσκολεύτηκε υπερβολικά σε αυτό το Event τερματίζοντας 25η και χάνοντας πολύτιμο  έδαφος για τη διατήρηση της πρωτιάς. Η Valerie Voboril βρέθηκε στην 11η θέση, η Julie Fucher στη 13η, η Lauren Fisherστη 14η και η Annie Thorisdottir στην 20η .

Το δεύτερο Event της ημέρας ήταν το Sprint Carry. Σε αυτό το Event στους άνδρες ο Nate Schrader ήταν αυτός που πήρε τη νίκη και όλα αυτά σε χρόνο μόνο 2:22.16. Στη δεύτερη θέση κατετάγη ο Tommy Hackenbruck με χρόνο 2:33.83 και στη τρίτη ο Will Moorad με χρόνο 2:35.88. Μέσα στις πέντε πρώτες θέσεις βρέθηκαν και ο Richard Bohiken 4ος και ο Ben Smith 5ος .

Στη κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Lauren Brooks που ολοκλήρωσε το Event σε χρόνο 2:47.75 αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Christy Adkins και τρίτη την Kara Webb. Η Annie Thorisdottir έκανε πολύ καλή εμφάνιση σε αυτό το Event τερματίζοντας στη 5η θέση με χρόνο 2:54.92.

Ένα από τα πιο συναρπαστικά Event ήταν το Clean Speed Ladder. Στη κατηγορία των ανδρών την παράσταση έκλεψε ο γηραιότερος διαγωνιζόμενος των Αγώνων, ο Neal Maddox, ο οποίος ήταν ο ταχύτερος όλων και ολοκλήρωσε τη προσπάθεια του παίρνοντας την 1η θέση. Στη 2η θέση βρέθηκε ο Jeff Evansκαι 3ος ένας από τους καλύτερους αθλητές της διοργάνωσης ο Mat Fraser. Ο Jason Khalipa κατετάγη 4ος και ο Ben Smith 5ος . Ο Rich Froning  βρέθηκε στην 9η θέση καθώς δε κατάφερε να προκριθεί στο τελευταίο Heat του Event.

Στη κατηγορία των γυναικών η Elizabeth Akinwale ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί και το επιβεβαίωσε κατακτώντας τη 1η θέση. Στη 2η θέση βρέθηκε ακόμη μια δυνατή αθλήτρια η Amanda Goodman και στη 3η θέση η Kara Webb.  Το φαβορί για την κατάκτηση του  φετινού τίτλου η Camille LeBlanc Bazinet κατέλαβε την 5η θέση της κατάταξης στο Event.

Το  4ο και τελευταίο Eventτης ημέρας έμελλε να είναι και αυτό που θα αποκαθιστούσε τη τάξη όσον αφορά την βαθμολογία. Στους άνδρες ο Josh Bridgesήταν αυτός που ολοκλήρωσε 1ος τη προσπάθεια του σε χρόνο 4:46.43 μόλις 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορος από τον Rich Froning που ολοκλήρωσε σε χρόνο 4:48.34. Την 3η θέση του Event κατέλαβε ο Ben Stoneberg  με χρόνο 5:03.51. Ο Cody Anderson και ο Paul Tremblay συμπλήρωσαν τη 5αδα. Ο διεκδικητής του τίτλου Mat Fraser τερμάτισε 6ος σε χρόνο 5:17.38 και ο Dan Baileyστην 8η θέση με χρόνο 5:21.57.

Στις γυναίκες η Michelle Letendre  αναδείχθηκε νικήτρια του Event ολοκληρώνοντας τη προσπάθεια της σε χρόνο 5:00.24. Στη 2η θέση βρέθηκε η Nicole Holcomb με χρόνο 5:10.12 και 3η η Camille LeBlanc Bazinet σε χρόνο 5:17.01. Η Valerie Voboril κατετάγη 4η, η Annie Thorisdottir 6η, και  η Julie Foucher στην 8η θέση.